v

Podle nové zprávy Financial Times EU plánuje zavést rozsáhlá právní opatření, která donutí hlavní technologické společnosti ke sdílení dat s konkurencí a nebudou upřednostňovat jejich vlastní aplikace a služby.

V rámci svého nového zákona o digitálních službách plánuje EU přinutit společnosti jako Apple, Amazon a Google, aby předávaly údaje o zákaznících menším soupeřům ve snaze uvolnit sevření big-tech pro spotřebitele. Návrh právního předpisu stanovil, že technologické společnosti „nebudou používat údaje shromážděné na platformě ... pro své vlastní obchodní činnosti ... pokud je nezpřístupní podnikům aktivním ve stejných komerčních činnostech“.

Podobně by tomu bylo u platforem "gatekeeper", které ovládají svá vlastní online tržiště, jako je Apple App Store. Bylo by omezeno používání velké části shromážděných dat. Návrh uvádí, že „Gatekeepers nebudou používat data přijatá od podnikových uživatelů k reklamním službám k jiným účelům než reklamním.“

Snad nejkontroverznější může být zákaz velkým technologickým společnostem upřednostňovat jejich vlastní aplikace a služby. V současné době to znamená, že společnostem nebude povoleno předinstalovat žádnou vlastní aplikaci na zařízení nebo přinutit jiné společnosti výlučně předinstalovat jakýkoli jejich software. Existuje také ambice umožnit uživatelům odinstalovat všechny předinstalované aplikace.

Tento plán by byl velkou ranou pro Apple a Google a vyústil by v zásadní změny v tom, jak se operační systémy dodávají a fungují. Není však jasné, jak by fungovalo dodávání iPhone, například bez předinstalovaných aplikací Apple, protože pravděpodobně nelze předinstalovat ani samotný „App Store“, protože by to byla „preferovaná“ aplikace. Stahování aplikací nebo používání služeb jakéhokoli druhu v systémech iOS a Android by muselo být zcela přepracováno, aby umožňovalo výběr uživatelů a možnosti třetích stran na všech úrovních, aniž by byla upřednostňována jakákoli vlastní aplikace a služby výrobce zařízení.

Zákon obsahuje více než 30 odstavců konkrétních zákazů a povinností pro technologické giganty, jejichž cílem je omezit jejich moc a vliv. Očekává se, že tato legislativa bude v plném rozsahu zveřejněna do konce tohoto roku a Brusel údajně doufá, že povede globální standardy pro digitální ekonomiku, zlepší konkurenci a zabrání dlouhodobým protimonopolním sporům.

Zdroj: https://www.macrumors.com, Obrázek: unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář