v

Generální prokurátoři 36 amerických států a Washingtonu dnes podali antimonopolní žalobu na společnost Google, aby napadli poplatky za obchod Google Play, informuje Politico.

Žaloba byla podána u federálního soudu v Kalifornii a vedou ji státy Utah, Severní Karolína, Tennessee, New York, Arizona, Colorado, Iowa a Nebraska. Státy bojují proti plánu společnosti Google požadovat po všech vývojářích aplikací, kteří využívají obchod Google Play, aby platili 30procentní provizi z prodeje digitálního zboží nebo služeb, což Google plánuje prosadit v září.

Společnost Google loni uvedla, že v roce 2021 začne prosazovat pravidla obchodu Play, která vyžadují, aby vývojáři aplikací používali interní metodu účtování společnosti Google namísto nezávislých platebních systémů. Google toto pravidlo zavedl již dávno, ale společnost ho striktně neprosazovala, aby se vývojáři mohli vyhnout používání systému účtování v Obchodě Play a poplatkům společnosti Google.

Změna, kterou Google zavádí, by obchod Google Play postavila na úroveň obchodu App Store společnosti Apple, protože Apple vždy vyžadoval, aby vývojáři používali nákupy v aplikacích namísto alternativních platebních metod. Společnost Apple vybírá 15 až 30 % poplatků z nákupů aplikací a in-app nákupů a situace společnosti Apple se od situace společnosti Google liší, protože App Store je jediným způsobem instalace aplikací. I když Google zavede své požadavky na obchod Play, společnosti mohou stále nabízet aplikace prostřednictvím alternativních obchodů s aplikacemi.

Není jasné, zda bude podobnou žalobou zasažen i Apple, ale společnost také čelí kontrole kvůli poplatkům a zásadám App Store. Vedle společnosti Google je Apple zapleten do právní bitvy se společností Epic Games kvůli poplatkům a zásadám obchodu App Store. V květnu proběhl soud a stále čekáme na rozhodnutí soudce v případu Apple vs. Epic.

Google se zabývá několika dalšími antimonopolními žalobami, které jsou součástí širšího zásahu proti technologickým společnostem. Ministerstvo spravedlnosti Spojených států a 14 států zažalovalo Google v říjnu kvůli jeho dominantnímu postavení na trhu mobilního vyhledávání a dalších 38 států zažalovalo Google v prosinci ve stejné věci.

Zdroj: https://www.macrumors.com, Obrázek: unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář